A társszabályozással kapcsolatban beérkező panaszos ügyeket elbíráló Bizottságok tagjai

Nyomtatott sajtótermékekre vonatkozó Bizottságok

1.

Dr. Réti László – Ügyvéd, állam- és jogtudományi doktor, a Budapesti ügyvédi Kamara elnöke, a Magyar Ügyvédi Kamara elnökségének tagja, a Törvényelőkészítő és Elvi Bizottságának elnöke. Kiterjedt szakmai tapasztalattal rendelkezik a szerzői jog, szellemi alkotások joga, reklámjog, médiajog, versenyjog, cégjog, fogyasztóvédelem, közjog és közigazgatási jog területén és az ezekhez kapcsolódó szerződéses és peres munkákban.”

Somodi Géza – főszerkesztő-helyettes. A Kisalföld Regionális napilapnál dolgozom. Olyan újságban hiszek, amely az olvasók nyelvén az olvasók életéről szól. Az előfizetőktől, vásárlóktól arra kapunk megbízást nap mint nap, hogy helyettük tegyük fel kérdéseiket, csikarjuk ki a válaszokat és keressünk megoldást mindennapi gondjaikra. Mindezt úgy kell tennünk, hogy megfeleljünk a törvények előírásainak, a szakma szabályainak és saját elvárásainknak. Ezt kell segítenie a társszabályozási rendszernek is. E munkához mottóul Márai Sándor gondolatát ajánlom: „ … a fantáziát logikussá kell nevelni, csak akkor lesz alkotóerő belőle”.

Kiss László – főszerkesztő, Észak-Magyarország, Kelet-Magyarország, Hajdú-Bihari- Napló Egy ironikus mondás szerint a közvélekedésben a sajtószabadság többnyire ez: ”mindent meg lehet írni, kivéve ha rólam van szó”. A megfogalmazás elég találó, hiszen ha saját magunkról, vagy arról a szűkebb közösségről, kisebbségről,érdekcsoportról van szó ahova tartozunk, a sajtó szigorúbb szabályozásáért kiáltunk. Ha mint médiahasználó szemléljük az ügyet, máris a teljes és korlátlan szabadság a kívánalom. E kettősség realitásával szemlélve a társszabályozás jó eszköz arra, hogy a harmónia felé tolja el a konfliktusokat.

2.

Dr. Nehéz-Posony Márton -Ügyvéd, adótanácsadó, korábban újságíró a (régi) Magyar Hírlapnál és a Népszabadságnál. Jogászként is rendszeresen publikál, egyebek mellett alkotmányjogi, emberi jogi kérdésekről. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége jogi képviselőjeként részt vett a 2010-ben megalkotott médiaszabályozással kapcsolatos alkotmánybírósági beadvány megfogalmazásában. Többéves peres gyakorlattal rendelkezik egyebek mellett a sajtó- és személyiségi jog terén.

Osváth Sámuelné – újságíró, Pannon Lapok Társasága A tanári pályáját cseréltem fel az újságírással, a Veszprém megyei Napló szerkesztőségében a gazdasági rovatban kezdtem a szakmát, később, az MTI belpolitikai szerkesztőségében majd a Népszava, a Magyar Hírlap és Magyar Nemzet gazdasági rovataiban dolgoztam újságíróként, szerkesztőként. Húsz évig főszerkesztője, illetve felelős szerkesztője voltam az Ellenőrzési Figyelő című, ellenőrzési szakfolyóiratnak. 1995-től részt vettem a Pannon Lapok Társasága központi szerkesztőségének létrehozásában, egy évtizedig a budapesti szerkesztőség vezetőjeként dolgoztam, azóta is a PLT keretei között végzem újságírói tevékenységemet. Elkötelezettje vagyok a sokszínű, független újságírásnak és alapértéknek tartom a szólás- és sajtószabadságot.

Tóth Ildikó – CM Sales – A kilencvenes évek eleje óta különböző lapkiadó cégek alkalmazásában állt sales vezetőként. Jelenleg reklámszabályozási szakértőként dolgozik az egyik legnagyobb magyar médiavállalatnál, a Central Médiacsoportnál.

Internetes sajtótermékekre vonatkozó Bizottság

1.
Dr. Polyák Gábor – jogász, kommunikációs szakember. Egyetemi docens, a Pécsi Tudományegyetem és a Corvinus Egyetem oktatója, az Infokommunikáció és Jog című folyóirat főszerkesztője. Oktatóként médiajogi, kommunikációpolitikai és informatikai jogi tárgyú kurzusokat vezet. Több mint 80 médiajogi, hírközlési jogi és informatikai jogi tárgyú tanulmány és szakértői anyag szerzője. Tanácsadóként infokommunikációs vállalkozások, közigazgatási szervek és ügyvédi irodák részére végez szakértői munkát. Az MTA Bolyai Ösztöndíjának ösztöndíjas kutatója.

Dr. Szalai Anita – Ringier Axel Springer Magyarország Kft., jogi igazgató. 2003-ban végeztem az ELTE jogi karán, majd a PTE infokommunikációs szakjogász képzésén szereztem posztgraduális végzettséget. Több mint tíz éves médiajogi tapasztalatomat döntően hatósági oldalról szereztem, majd jogtanácsosként a szerzői jogi, adatvédelmi jogi és filmjogi területtel is behatóan foglalkoztam. A PTE-n és a Budapesti Metropolitan Egyetemen megbízott oktatóként médiajogi és filmjogi előadásokat tartottam. 2017 májusától dolgozom a Ringier Axel Springer Magyarország Kft.-nél, ahol jelenleg jogi igazgatói feladatokat látok el.

Nagy N. Péter – újságíró

2.
Dr. Pintér Andrea –  Mediaworks Hungary Zrt. jogi igazgató

Dr. Juhász Gábor – HVG, újságíró

Kiss László – főszerkesztő, Észak-Magyarország, Kelet-Magyarország, Hajdú-Bihari- Napló Egy ironikus mondás szerint a közvélekedésben a sajtószabadság többnyire ez: ”mindent meg lehet írni, kivéve ha rólam van szó”. A megfogalmazás elég találó, hiszen ha saját magunkról, vagy arról a szűkebb közösségről, kisebbségről,érdekcsoportról van szó ahova tartozunk, a sajtó szigorúbb szabályozásáért kiáltunk. Ha mint médiahasználó szemléljük az ügyet, máris a teljes és korlátlan szabadság a kívánalom. E kettősség realitásával szemlélve a társszabályozás jó eszköz arra, hogy a harmónia felé tolja el a konfliktusokat.

Lekérhető médiaszolgáltatásokra vonatkozó Bizottságok

1.

Dr. Juhász Gábor

Gedei Norbert – főszerkesztő, Blikk A magyar média jelenleg különösen zaklatott korszakát éli, mivel átalakulása párhuzamosan zajlik az újra és újra felbukkanó válságjelenségekkel. A szűkülő piac minden korábbinál élesebb versenyt eredményez, és ez folyamatosan életben tartja a szólásszabadság határairól és a médiaetikáról szóló diskurzust. A legnagyobb eladott példányszámú napilap szerkesztőségében naponta szembesülök ezekkel a kérdésekkel, amelyekre akkor tudunk helyes válaszokat adni, ha a sajtó tevékeny részesévé válik a szabályok megfogalmazásának, és azok betartatásának.

Dr. Pintér Andrea – Mediaworks Hungary Zrt., jogi igazgató

2.

Dr. Polyák Gábor

Bujdos Attila

Somodi Géza