Federica Mogherini főképviselőnek a sajtószabadság világnapja alkalmából az Európai Unió nevében tett nyilatkozata, 2019. május 3.

A sajtószabadság világnapján a szabad sajtó azon elengedhetetlen szerepéről emlékezünk meg, amelyet a megbízható és helytálló hírek közvetítésében játszik, és amely révén demokráciánk egyik alappillérét képezi. A demokratikus folyamatok minősége szorosan kapcsolódik a véleménynyilvánítás szabadságához, valamint a média szabadságához és pluralizmusához. Valódi sajtószabadság nélkül nincs demokrácia.

A szabad, sokszínű és független média egyrészt komoly felelősséget visel annak biztosítása tekintetében, hogy ellenőrzött és helytálló információk álljanak a lakosság rendelkezésére, másrészt a pluralisztikus és nyílt társadalom alapját képezi. A tényfeltáró újságírás a szükséges „őrszem” szerepét betöltve segíti a közvéleményt abban, hogy a kormányzat és az intézmények minden szintjét elszámoltathassa tevékenységéért és kötelezettségeiért. Ugyanakkor egyre gyakrabban vagyunk tanúi a szabad média mozgásterének csökkentésére – ezen belül hitelességének szisztematikus aláásására – irányuló törekvéseknek, és nem egy újságíró fizetett az életével vagy került életveszélybe azért, mert kellemetlen igazságokat tárt fel.

Az idei 26. világszintű megemlékezés azzal foglalkozik, hogy a félretájékoztatás korában milyen kihívásokkal néz szembe a média választások idején, és milyen szerepet tölthet be a média a demokrácia, a béke és a megbékélés támogatásában. A félretájékoztatás világszerte jelentős mértékben képes hátráltatni a demokratikus folyamatokat és a nyilvános vitát, és ez alól az Európai Unió sem kivétel.

Ezért indítottuk el a félretájékoztatással szembeni uniós cselekvési tervet(*), amely arra irányul, hogy Európa hatékonyabban lépjen fel a társadalmaink dezinformációval szembeni rezilienciájának megerősítése érdekében. A terv a félretájékoztatás feltárásának javítására, az Unió és a tagállamok fellépésének koordinálására és összefogására, a vállalások teljesítése érdekében a magánszektor mozgósítására, a lakosság tudatosságának növelésére és a polgárok szerepének erősítésére fókuszál. Az egészséges demokráciához nélkülözhetetlen a nyílt, szabad és tisztességes nyilvános vita, és a mi feladatunk, hogy megvédjük ezt a teret, és ne hagyjuk, hogy bárki is a gyűlöletet és megosztást szító, illetve a demokráciába vetett bizalmat romboló dezinformációt terjesszen.

Az EU nem csak Európában mozdítja elő a média szabadságát és tisztességességét, hanem globális szinten is a harmadik országokhoz fűződő kapcsolatainkban, többek között olyan célzott projektek finanszírozásával, amelyek javítják az újságírás színvonalát, a sajtó szabadságát és a nyilvános információkhoz való hozzáférést. Miközben a szabad újságírásra egyre nagyobb nyomás nehezedik, az EU megerősíti elkötelezettségét a sajtó és a tömegtájékoztatás szabadságának védelme mellett határain belül és szerte a világon egyaránt.

 

https://www.consilium.europa.eu/hu/press/press-releases/2019/05/02/declaration-by-the-high-representative-federica-mogherini-on-behalf-of-the-european-union-on-the-occasion-of-the-world-press-freedom-day-3-may-2019/